Световната здравна организация (СЗО) определя замърсяването на въздуха като „замърсяване на вътрешната или външната среда от химичен, физичен или биологичен агент, който променя естествените характеристики на атмосферата.“ Почти 99% от хората по света дишат замърсен въздух, който е опасен за човешкото здраве, животните и растенията.
Източници на замърсяване
Голямата част от замърсителите са резултат от човешка дейност, като изгарянето на гориво в автомобилите, производството и потреблението на електроенергия, въздушния транспорт. В предходна статия разгледахме основните причини за замърсяването. Най-високи нива на замърсяване се наблюдават в урбанизирани и индустриализирани райони, където източниците на замърсяване са по-гъсто разположени. При висока концентрация на частици и газове, замърсяването става видимо под формата на смог и може дори да се усети по миризма. Хората с алергии често изпитват раздразнение в очите и дихателните пътища.
Какво следим?
Основните замърсители, които се проследяват, включват въглероден диоксид, озон и фини прахови частици (ФПЧ) PM2.5 и PM10, които причиняват дългосрочни здравословни проблеми. ФПЧ са сложна смес от различни газове и частици. Поради малкия си размер те лесно проникват в белите дробове, а оттам – в кръвообращението, увреждайки органи като белите дробове, кръвоносните съдове, сърцето и мозъка. Озонът на земната повърхност може да ускори формирането на тези частици, затова също се следи внимателно.
Въздействие върху човешкото здраве
ФПЧ PM2.5 и PM10 лесно навлизат в белите дробове и достигат кръвообращението. Това предизвиква имунен отговор, който често води до дразнене на дихателните пътища, особено при хора с астма или алергии. Докато имунната система се бори със замърсяващите частици, тя отслабва, което улеснява навлизането на вируси, пренасяни от частиците, и увеличава риска от заболявания.
В дългосрочен план различни органи се увреждат от химичните съединения, съдържащи се в замърсения въздух. В предишна статия разгледахме основните болести, причинени от замърсяването на въздуха.
Въздействие върху околната среда
Много от вредните газове допринасят за климатичните промени. Въглеродният диоксид, например, засилва парниковия ефект и води до по-високи атмосферни температури. Намаляването на използването на изкопаеми горива и преминаването към зелена енергия може да ограничи този ефект. Възобновяемите енергийни източници стават все по-достъпни, като много домакинства вече инвестират в собствени соларни панели.
Негативните последици се проявяват и върху почвата и растенията. Киселинността на почвата се увеличава, което затруднява растежа на културите и влияе отрицателно върху селското стопанство. Младите дървета оцеляват по-трудно, което води до намаляване на горските масиви и ограничава способността им да произвеждат кислород. Освен това, когато химичните съединения навлизат в почвата, те могат да достигнат до водните източници и да ги замърсят.
Всички тези процеси са свързани в един порочен кръг – намаляването на хранителните ресурси и растителността влияе върху животинските популации, като затруднява намирането на храна и убежище. Урбанизацията и обезлесяването, в комбинация с климатичните промени, изострят проблема. Все повече видове са застрашени от изчезване, а числеността на много популации продължава да намалява.